Užívaj si leto plné vitamínov a minerálov!

Posted by Sušienka Vipetová on

Totó tepló so sebou prináša aj veľa plusov, akými sú napríklad zásoby chutnej zeleniny a ovocia zo záhradky, či trhov. Počas tohto obdobia si so Špagetkou rady užívame všetky dary prírody. Tak si poďme prejsť čo všetko móžme schrumkať a čo nám v našom brušku naopak urobí riadnu zlobúúú. A nezabúdajte, všetkého (okrem mäsíííčka) s mierou!


Jablko

Najlepšie chutí čerstvo odtrhnuté, zo záhradky, v ktorej neprešlo žiadnym chemickým ošetrením (ináč povedané, ako od babičky). Obsahuje vitamíny C a E, z minerálov hlavne Draslík, Bór a Sodík. Nezabudnite hlavne jabĺčka pred podávaním vypreparovať, lebo kôstky nám nerobia vôbec dobre.

Len tak medzi rečou, ohľadom toho vitamínu C, aj keď si ho produkujeme samy, nejaký pridaný vo forme ovocnej fajnotky nám istotne neublíži. Práve naopak, BAF!


Granátové jablko

Obsahuje veľa vody, čo je v tomto teplom období úplne najviac. Odstraňuje zubný povlak, je zdrojom vitamínov B, C a A, a tie biele časti v malých množstvách pomáhajú na trááááviace ťažkosti.


Červený melón

Ideááálna odmena počas letného sparna; okrem toho že obsahuje 91% vody a preto skvele doplní tekutiny je aj veeeeeeľmi chutný a chrumkavý! Taktiež obsahuje Beta Karotén, Horčík, vitamín A, Draslík a vitamín C. Pozor ale na dávkovanie – stačí jeden-dva trojuholníky, ináč vám na našu kakačku sáčky veľmi nepomôžu.


Hruška

Posilňuje imunitný systém, podobne ako melón obsahuje veľa vody, vďaka vláknine čistí črievko, čím bojuje proti zápche, a naopak sušené hrušky pomáhajú pri liečbe hnačky (keď to s tým melónom preženiete a ten preženie vás BAF!). Treba pripomenúť, že vitamíny, bielkoviny a minerálne látky sa nachádzajú v hruške rovnomerne – rovnako zdravá je dužina aj šupka; obsahujú Draslík, Sodík, Meď, Zinok, Vápnik a Fosfor.


Marhuľa

Vďaka množstvu antioxidantov ochraňuje naše chlpaté bunky pred pôsobením voľných radikálov, pôsobí preventívne proti rakovine, podporuje mozgové funkcie (budeme ešte múdrejší!). Obsahuje Železo, Vápnik, Horčík, Fosfor, Draslík a ďalšie minerály, z vitamínov má A, B3, C,E a Beta Karotén.


Maliny

Podporujú imunitný systém, ochraňujú naše bunky pred rakovinou a inými zlobami, majú antiseptické (protizápalové) účinky, prečisťujú močové cesty, pečeň, sú prevenciou proti cukrovke. Obsahujú množstvo minerálov, ako napríklad Železo, Vápnik, Horčík, Fostor, Draslík, Sodík, Meď, Selén, Omega 3, Omega 6 mastné kyseliny á veľa vitamínov, A, B, C, E, K, či Beta Karotén, a preto ich dávame aj do Divočiny, či Divej Svine!


Čučoriedky

Silne podporujú imunitu, majú antiseptické účinky, detoxikujú celý náš organizmus a odháňajú rakovinu. Ďalej obsahujú minerály ako Železo, Vápnik, Horčík, Fosfor, Draslík, či Sodík.
Mango

Obsahuje veľa vody, čo oceníme najmä v tomto pekelne tepelnom období, chlpáči! Navyše podporuje našu obranyschopnosť, téda imunitu, BAF!


Banán

My ho rady papáme s kokosovými lupienkami, v kombinácií s jablkom a čučoriedkami. Je skvelou prevenciou proti rakovine, nakoľko zachytáva voľné radikály a je výýýbornou výživou pre naše kosti! Obsahuje celú abecedu dobrých látok, akými sú napríklad Vitamíny A1, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, K, či Betakarotén. Z minerálov obsahuje sodík, draslík, tryptofán, horčík, vápnik, vlákninu, železo, fosfor, meď, selén a omega 3 a 6 mastné kyseliny. Parádne papáníčko!


Špenát

Aj keď je zelený, nemusíte sa ho vôbec bááááť! Obsahuje karotenoidy a flavonoidy (antioxidanty), bielkoviny, vlákninu, minerály: Draslík, Zinok, Sodík, Meď, Mangán, Magnézium, Selén, Meď a vitamíny: A, B, C, E a K. Podporuje imunitný systém, je prevenciou proti rakovine a pomáha pri zápche.


Červená repa

Táto zelenina je nad zlato! Nesmie chýbať v našom jedálničku a nemala by chýbať ani v tom tvojom :))). Rady si ju kombinujeme s jablkom, mangom, či špenátom. Vďaka červenej repe si čistíme náš organizmus od nečistôt! Červená repa je antiseptická a antibiotická. Obsahuje veľa minerálov: Železo, Vápnik, Horčík, Fosfor, Draslík, Selén, Zinok, Meď, Mangán, Sodík, Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny. Ďalej obsahuje vitamíny A, B3, B6, C, K, Beta Karotén, Kyselinu Listovú, či Kyselinu Pantoténovú.


Mrkva

Vďaka nej budete mať zrak mocný ako orol! Obsahuje vitamíny A, B, C, D, E, H a K, ďalej minerály Draslík, Horčík, Zinok, Sodík, Fosfor, Vápnik, Kremík, Síru a samozrejme Beta Karotén, BAF! Pomáha pri zápche, chráni nás pred voľnými radikálmi, eliminuje rast rakovinových buniek, čím napomáha v boji proti rakovine! Máme ju radi ako surovú, tak sparenú a je to náš obľúúúbenec zeleninového typu, BAF!


Batáty (varené)

Ak batáty, tak jedine varené! Obsahujú veľa vlákniny, celkovo patria k najvýživnejším druhom prílohovej zeleniny. Betakarotén, ktorý obsahujú, je silný antioxidant, ktorý pôsobí ako prevencia proti viacerým druhom rakoviny. Batáty máme osobne najradšej s nejakým jahňacím mäskom. Naša panička nám ich pripravuje tak, že ich, uvarí (vo vode, rovnaký postup ako pri varení zemiakov, tie však majú minimálnu výživovú hodnotu a v surovom stave sú dokonca jedovaté!) a k tomu prihodí mäsko a cviklu. Prisype ešte čerstvú petržlenovú vňať, prekvapká olivovým olejom, primieša ľanové (pomixované) a konopné semiačka a večera je hotová :)


Paprika

Ak máš rád papriku, tak ti odporúčam jedine tú žltúúú, alebo krvavo červenúúú. Tie obsahujú veľa vitamínu C a Betakarotén, posilňujú imunitný systém a podporujú trávenie. Zelenú papriku nesmieš chrúúmať, lebo obsahuje jedovatý solanín.


Hlávkový šalát

Je vhodný pre každodenné chrúmanie nás, aj našich páničkov! Obsahuje vlákninu, sacharidy, bielkoviny, tuk, a z minerálov Železo, Vápnik, Fosfor, Draslík, Zinok, Sodík, Selén, Mangán, Omega 3, Omega 6 kyseliny. Vitamíny tam nájdeš A, B, C, E, K, Cholín, Betakarotén, Kyselinu Listovú a Kyselinu Pantoténovú. Podporuje imunitný systém, chráni naše bunky a je aj skvelou prevenciou pred vznikom rakoviny, podporuje trávenie a stará sa o ľahký priebeh kakačky. Čistí krv, pečeň, obličky, hrubé črevo a močové cesty.


Rukola

Podporuje imunitný systém a pôsobí preventívne proti rakovine, čo je v podstate už povinnou výbavou každej vyššie spomínanej zeleniny, či ovocia :)! Čistí cievy, krv, podporuje pravidelnú kakačku (chápeme sa – s rukolou sa ti bude kakačkovať s úúúsmevom na papulke) Pomáha pri neutíííchajúcom popučkávaní a teda nafukovaní bruška! Obsahuje množstvo minerálov: Železo Vapník, Horčík, Fosfor, Draslík, Sodík, Zinok, Mangán, Meď, Selén, a Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny. Vitamíny: A, B3, B6, C, E, Kyselinu Listovú, Kyselinu Pantoténovú, Vitamín K, Beta Karotén a Luteín. Rukola je zázrak priamo z prírody a verím, že aj ona si v tvojom jedálničku nájde svoje miesto!

Je super pridávať šaláty a vóbec zeleninu a ovocie navyše, aj k už zaužívaným granulám,
pretože vitamínov navyše nie je nikdy dosť, BAF!OVOCIE A ZELENINA,
ktorá nie je pre naše bruška vhodná!


Avokádo

Je pre nás brekeke! Dokonca ani tá parádna kôstka ukrytá v strede nie je vhodná na hranie (skôr je až životu nebezpečná)Hrať sa s naším Gumkáčom je rozhodne väčšia sranda :)

Cibuľa

Z ktorej všetci páničkovia plačúúúúú: už vieme dôvod, že prečo! Lebo vedia, že túto fajnotku my nikdy neokúsime, ani v tom lahodnom skaramelizovanom stave o ktorom toľko bááásnia. Veru, cibuľa pre nás znamená veľa problémov a komplikácií s našim zdravím, ktoré môže vyvolať aj malý kúsok tejto ľudiakmi nazývanej fajnotky...!

Hrozno

Hroznovič je veľký predátor v oblasti ovocia, doslovne nehybne číha na každého zvedavého chlpáča, ktorý by tohto podivného tvora rád okúsil. My hroznu neholdujeme a vieme, že pre nás nie je vhodné. Môže zapríčiniť obrovskú katastrofu a to vo forme zlyhania obličiek už po pár bobuliach!

Paradajka

Vhodné sú len úplne zrelé paradajky. Zelené paradajky obsahujú, rovnako ako zelená paprika, solanín, a preto treba aj na najmenšie nezrelé miesta z červenej paradajky vykrojiť. Paradajky svojimi prospešnými látkami prispievajú k očiste pečene a k tvorbe krvi, čiže keď má tvoj pániček čas ti ju parádne pripraviť, popros ho o ňu. Určite ti bude chutiť :)Každopádne, bacha na jadierka z jabĺk, hrušiek, čerešní, sliviek, marhúľ, či broskýň, kamoškovia! Tieto nebezpečné natur hračky obsahujú kyanid, ktorý sa pri postupnom obkusávaní, alebo po schrúúmaní a prehltnutí usádza v našom tele. Toto nie sú hračky na ožužlávanie, radšej sa poriadne najedzte a vytiahnite von susedku a naťahujte sa s Opicou Škoricou, alebo si vyčistite zuby s Dvojuzlom. Všetok tento kôstkový bordel z ovocia nech si za sebou láááskavo upracú páničkovia, že im my dve odkazujeme, BAF!