Spoznaj dušu chlpáčov: Úvod

Posted by Sušienka Vipetová on

Svet zvieracích trénerov

Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, ako je možné, že Komisár REX či Jerry Lee z filmu „Môj parther z K-9“ dokážu vystopovať, zadržať, a zahnať do kúta každého zločinca, či vyňuchať distribútora drog?

Nie, nie je to zázračnými sušienkami, ktoré si u nás máte možnosť zakúpiť :) Tieto zvieratá sa dokážu stať plnohodnotnými hercami vďaka profesionálnym trénerom. A práve vďaka týmto trénerom vidíme psov a iné zvieratá (kone, medvede, šimpanzy) nielen na filmovom plátne, no aj v reálnom živote v reálnych situáciách. Skvelým príkladom je armáda a policajné zložky. Psovodi vyhľadávajú profesionálnych trénerov zvierat stále, aby im pomohli s výcvikom a vedením psíkov podľa hodnôt a potrieb tej ktorej služobnej zložky. V dnešnej dobe sa už môžeme stretnúť s výcvikom na profesionálnej úrovni aj v bežnom živote. Za posledné desaťročie sa mnoho odborníkov venovalo popisu a vývoju tréningových metód pre zvieratá, ktoré nám, ľuďom, dokážu spolunažívanie s našimi miláčikmi uľahčiť a spríjemniť.

V dnešnom blogu vám predstavíme niekoľko trénerov a ich metódy ktoré sú užitočné nielen pre filmový priemysel a profesionálne účely, ale aj pre bežných majiteľov psov, koní a podobne.


Doug a Lynne Seus
Tento manželský pár z USA už niekoľko desaťročí zdieľa svoj život so zvieratami a venuje sa osvete a vzdelávaniu o týchto stvoreniach. Začínajúc vlkmi, psami, mačkami a koňmi, svoju pôsobnosť neskôr rozšírili o divoké šelmy, kojoty, jelene, či orly. Čo ich však fascinovalo najviac, boli medvede. Týmto stvoreniam nakoniec obetovali aj najviac času a už vyše štyridsať rokov sa venujú ich profesionálnemu výcviku.

Ich prvý medveď sa volal Bart a bol to práve on, kto im pomohol vydláždiť cestu priamo až do Holywoodu, kde začali, ako jedni z prvých, učiť a rozprávať o správnom prístupe pri výcviku zvierat. Najdôležitejším aspektom výcviku je podľa nich pozitívny vzťah medzi trénerom a zverencom, kedy zviera dokáže každý povel svojho pána plniť s radosťou. Svoje medvede cvičia hrou, čo popisujú aj na svojich web-stránkach a v mnohých náučných videách.

Spoločnosť ktorú spolu vytvorili sa volá WASATCH ROCKY MOUNTAIN WILDLIFE a spolupracovali na filmoch ako Dr. DoLittle 2, THE EDGE, Game of Thrones a mnohých dokumentárnych filmoch na ANIMAL PLANET.


Omar von MullerJeden z celosvetovo najuznávanejších trénerov. V jeho videách psy nosia ovládače od televízora lenivým majiteľom, vedia jazdiť na kolobežke, či skákať na trampolíne. Muller začal trénovať psov zo zábavy pre svojich priateľov a rodinu už ako tínedžer. Neskôr, keď si začal svoj talent uvedomovať, cvičil problémových, či policajných psov a začal pretekať vo francúzskom ringu – to je súťaž pre strážne psy, kde je potrebné mať vycibrenú poslušnosť a ochranárske schopnosti.

Po presťahovaní sa do Los Angeles sa preslávil trénovaním psov pre celebrity a filmový priemysel. Jeho psy účinkovali vo filmoch ako: The Italian Job, Four Brothers, Jackass 3D, atď. Najväčšiu slávu však zožal so svojím psíkom Uggiem (Terrier Jack Rusell) ktorý hral vo filme The Artist ktorý bol ocenený Oscarom a Uggie má ako prvý pes na svete odtlačky labiek priamo na hollywoodskom chodníku slávy.

Počas týchto dlhých rokov trénovania psov, s vášňou a nadšením, si vytvoril a definoval vlastné tréningové metódy ktoré využíva a zdieľa s ostatnými začínajúcimi trénermi. V tomto prípade môžeme opäť vidieť skvelý dôkaz toho, že pokiaľ má majiteľ so svojím psom vybudovaný vzťah a pozitívne ho motivuje, dokážu tak spoločne aj tie najnereálnejšie husárske kúsky.


Giacko Academy
Aby sme mohli spoznávať úspešných trénerov psov nemusíme chodiť až tak ďaleko. Giacko Academy sa od iných tréningov škôl líši, presne tak ako aj tie známe zahraničné, individuálnym prístupom a zameraním na pozitívnu motiváciu. Hoci táto psia škola pred mesiacom oslávila ešte len prvé narodeniny, jej zakladateľ – Matúš Giacko – sa výcviku psov venuje už od detstva. Prvých obranárskych pretekov sa zúčastnil už počas základnej školy. Vďaka viac než deviatim rokom skúseností, dnes desiatky psov profesionálne vycvičených pod jeho dohľadom slúžia pre armádu pod vlajkou Spojených Štátov Amerických.

So svojou psou školou sa však Giacko primárne zameriava na výcvik psov v domácnostiach. Pomáha pri výcviku psov a vedie ich majiteľov v prípade, ak sa v ich vzťahu vyskytol nejaký problém, alebo ak majiteľ chce svojho psíka posunúť pri výcviku na vyššiu úroveň. Najväčšou devízou Giacko Academy je však podanie pomocnej ruky hneď na začiatku, v okamihu, kedy sa rodina rozhodne kúpiť si psa. „Aké plemeno je pre nás vhodné?“ „hodí sa k nám táto povaha?“ „môže tento psík vyrastať s deťmi?“ „ako pristupovať k výcviku?“ „ako sa o svojho psíka správne starať?“ a mnoho ďalších otázok padne od v akadémii pri individuálnych konzultáciách s mentormi.Sám zakladateľ Giacko Academy hovorí: “Giacko Academy som vytvoril, pretože chcem zlepšiť vzťah ľudí so psami. Neteší ma, keď ľudia od psa očakávajú plnenie príkazov a nechcú ho pochopiť. Neteší ma, keď kvôli nesplneným očakávaniam končia psy v útulku. Mojím cieľom je naučiť vás načúvať vášmu psovi predtým, než bude vedieť načúvať on vám. Naše spoločné hodiny sú vždy prácou troch rovnocenných partnerov - trénera, psa a majiteľa. Učíme sa všetci od seba navzájom, rešpektujeme sa a dôverujeme si."

Toto je len krátkou ukážkou a náhľadom do sveta profesionálnych trénerov zvierat. Čaká vás séria článkov v spolupráci s Giacko Academy, v ktorých nám jej zakladateľ – Matúš Giacko priblíži výcvik chlpáča so zameraním na pozitívnu motiváciu, upozorní na najčastejšie chyby pri výbere rasy, či v krátkosti predvedie ako sa venovať chlpáčovi už od šteniatka, BAF!

Podeľte sa o svoje zážitky a zdieľajte svoje príbehy cez hashtag #spoznajdusuchlpacov